Budżet partycypacyjny i konflikt – skazana na siebie para?
Prowadzenie:
Katarzyna Domańska, Mateusz Gil, Marek Jezierski, Justyna Piwko i Magdalena Stefańska, Zespół Budżetu Partycypacyjnego Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
Termin:
1. dzień Forum (5 czerwca, poniedziałek), godz. 15.30-17.15
Miejsce:
piętro 1, sala A
Formuła:
wymiana doświadczeń
Opis:
Budżet partycypacyjny na dobre zagościł w wielu polskich miastach i gminach, a wraz z nim… konflikt. Mieszkańcy zamiast łączyć się wokół idei i wspólnych pomysłów, często jednoczą się przeciwko nim. Czy konflikt jest nieodzownym towarzyszem budżetu partycypacyjnego? Czy można go uniknąć? Jak sobie z nim radzić? Zapraszamy do wspólnego poszukania odpowiedzi na te pytania.
Sesja ma na celu wymianę doświadczeń osób, które uczestniczą w procesach budżetu partycypacyjnego w różnych rolach. Prowadzący z Zespołu Budżetu Partycypacyjnego w Warszawie, gdzie w ostatnich edycjach budżetu doszło do kilku poważnych sytuacji konfliktowych, podzielą się kilkoma takimi przypadkami ze stołecznego podwórka oraz zachęcą pozostałych uczestników do opowiedzenia, jak radzą sobie z takimi trudnościami w innych miejscowościach. Spróbujemy zidentyfikować najczęstsze typy konfliktów, które rodzą się w związku z tym mechanizmem i zastanowimy się nad sposobami mierzenia się z nimi na różnych etapach procesu.
Sesja jest dla osób, które zajmują się budżetem partycypacyjnym, ale nie tylko. To temat dla wszystkich, tych, którzy w swojej pracy spotkali się z konfliktem – zarówno prowadząc procesy partycypacyjne, jak i uczestnicząc w procesach, w których pojawił się konflikt.