Partycypacja w rewitalizacji
Prowadzący:
Aleksandra Dębska-Cenian, Pomorski Park Naukowo Technologiczny // Innowacje Społeczne Gdynia
Paweł Kołacz, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
Termin: 1 dzień (28 maja, czwartek), godz. 15:45-17:45
Miejsce: III piętro, strefa H
Formuła sesji: sesja dyskusyjna
Wiele obszarów miejskich w Polsce wciąż można określić mianem obszarów zdegradowanych. Wymagają one kompleksowej i skutecznej rewitalizacji. Dlatego na realizację działań związanych z rewitalizacją przeznaczono miliardów złotych, poprzez różne programy wsparcia, w tym także tych, które w najbliższych latach będą współfinansowanego ze środków unijnych.
Jednocześnie, trwają prace nad długo oczekiwanym projektem Ustawy o Rewitalizacji. Partycypacja stanie się z mocy prawa integralną częścią rewitalizacji, a tym samym elementem polityk miejskich, do którego zobowiązane zostaną polskie samorządy.
Nowe “Gminne Programy Rewitalizacji” muszą opierać się o precyzyjną diagnozę potrzeb mieszkańców. Dopiero na jej podstawie będą wyznaczane obszary do rewitalizacji. Kluczową zmianą w stosunku do poprzedniego tzw. okresu finansowania jest konieczność włączenia mieszkańców właściwie na każdym etapie tworzenia programów.
Dlatego tak ważna staje się pytanie jak włączać mieszkańców w procesy zmian? Co to praktycznie oznacza? Czy rewitalizacja wymaga jakiś „specyficznych narzędzi partycypacji”? Jaką rolę w procesie odgrywają mieszkańcy, lokalni partnerzy, sektor pozarządowy, lokalne władze? Jak spełnić wymogi ustawy?
Materiały, z którymi warto się zapoznać:
Projekt Ustawy o rewitalizacji
Notatka z sesji autorstwa Marii Wiśnickiej z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”