Partycypacja i co dalej? Po co i jak sprawdzać, czy nasze działania wpłynęły na rzeczywistość?
Prowadzące:
Ingeborga Janikowska-Lipszyc, Fundacja im. Stefana Batorego
Ewa Stokłuska, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” >>
Termin: 2 dzień (29 maja, piątek), godz. 10:45-12:15
Miejsce: II piętro, strefa J
Formuła sesji: wymiana doświadczeń
Faktyczne efekty partycypacji nie zawsze są natychmiastowe – czasem widać je długo po zakończeniu bezpośredniej pracy z mieszkańcami. Jak ich nie przegapić? Jak pokazać je osobom, które uczestniczyły w procesie i być może liczą na szybkie efekty swoich działań? Czy nasza rola jako praktyków partycypacji kończy się wraz z końcem projektu/procesu i przekazaniem władzom wypracowanych przez mieszkańców koncepcji i rekomendacji?
W czasie sesji nie rozmawialiśmy o ewaluacji projektów. Zastanawialiśmy się za to wspólnie, jakie mogą być – oczywiste i mniej oczywiste – efekty procesów partycypacyjnych, jak można je monitorować i gdzie szukać wiedzy na ten temat. Spróbowaliśmy wspólnie stworzyć listę pomysłów na rozwiązanie problemu z dostępem do tego typu informacji i ulotności efektów partycypacji.
Naszym gościem był Grzegorz Wójkowski z katowickiego Stowarzyszenia Bona Fides, który ma wieloletnie doświadczenie w monitorowaniu działań urzędów gmin i władz samorządowych oraz jest ekspertem w dziedzinie zarządzania społecznościowego.
W trakcie sesji chciałyśmy sięgać po doświadczenia uczestników, dlatego w pierwszej kolejności zaprosiłyśmy na nią praktyków „średniozaawansowanych”.