Partycypacja a konflikt – razem czy osobno?
Prowadzące:
Anna Biernat, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy
Aleksandra Winiarska, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji UW >>
Termin: 2 dzień (29 maja, piątek), godz. 12:45-14:15
Miejsce: II piętro, strefa H
Formuła sesji: wymiana doświadczeń z elementami sesji szkoleniowej
Jednym z celów partycypacji jest dyskusja na ważne społecznie tematy, w której spotykają się punkty widzenia oraz interesy przedstawicieli różnych grup. Tam zaś, gdzie pojawiają się różnice interesów, pojawia się też nierzadko konflikt. Z punktu widzenia praktyków partycypacji ważne jest to, jak go rozpoznać i jakie działania w tej sytuacji podjąć. Czy konsultacje społeczne warto uzupełnić, a może zastąpić alternatywnymi sposobami rozwiązywania konfliktów?
Sesja skierowana była do osób (zarówno przedstawicieli samorządu, jak i organizacji społecznych), które w swojej działalności partycypacyjnej doświadczyły już sytuacji konfliktowych, ale nie mają pogłębionej wiedzy na temat sposobów ich rozwiązywania. W trakcie warsztatu wspólnie z jego uczestnikami rozmawialiśmy o tym, z jakimi konfliktami spotykają się w obszarze partycypacji, jak je rozpoznają i jak sobie z nimi radzą.
Wypracowaliśmy wspólnie listę sygnałów ostrzegawczych przydatnych w diagnozowaniu konfliktów. Zaprezentowałyśmy narzędzie do analizy konfliktu i zaprosiliśmy uczestników do pracy nad studiami przypadku. Rozmawialiśmy również kiedy warto organizować konsultacje społeczne, a kiedy stosować inne narzędzia rozwiązywania konfliktów, na przykład mediacje.
Materiały, z którymi warto się zapoznać:
Notatka z sesji autorstwa Dagmary Gortych z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”