Ludzie chcą innych ulic
Prowadzący:
Hubert Barański, Fundacja Normalne Miasto-Fenomen
Katarzyna Mikołajczyk, Fundacja Normalne Miasto-Fenomen >>
Termin: 2 dzień (29 maja, piątek), godz. 9:30-10:30
Miejsce: II piętro, strefa G
Formuła sesji: spotkanie śniadaniowe
Czego chcą mieszkańcy? Nie dowiemy się, póki ich nie zapytamy.
W Łodzi już kilkukrotnie – skutecznie – udało się zachęcić mieszkańców do rozmowy na temat zrównoważonego transportu w mieście. Okazało się, że wbrew opinii lansowanej przez media – nie wszyscy poruszają się samochodami i koniecznie muszą zaparkować pod własnym oknem. Podczas sesji opowiemy historię ul. 6 Sierpnia (słynny „woonerf”, czyli podwórzec miejski) oraz ul. Sienkiewicza.
O pierwszym w Łodzi „woonerfie” opowiadał Hubert:
„Postanowiliśmy zaproponować łodzianom nasz pomysł na przeobrażenie ulicy. Dotąd kojarzonej z dopalaczami, znanej publiczności telewizyjnej z sensacyjnych przekazów relacjonujących aresztowania „polskiego króla dopalaczy”, ul. 6 Sierpnia w Łodzi. Krótki odcinek tej ulicy odchodzącej od ul. Piotrkowskiej wydawał się nam najlepszym miejscem do zaprezentowania idei „woonerf”.
Ten holenderski sposób przeobrażania ulicy jest znany już w wielu miastach na świecie. Chodzi w skrócie o to, aby zmienić dotychczas istniejący porządek, na którym widoczne są głównie zaparkowane samochody na przestrzeń, w której to pieszy będzie miał pierwszeństwo, a samochód będzie jedynie gościem.
Zmianę ulicy podzieliliśmy na kilka etapów, poprzez zorganizowanie tam imprezy plenerowej, zachęcenie mieszkańców i najemców, aż po przedstawienie im koncepcji modernizacji ulicy. Tak im się ten pomysł spodobał, że zgłosili go do budżetu obywatelskiego i wygrali jedną z najpiękniejszych ulic w mieście!”
O rozmowach z mieszkańcami na temat ul. Sienkiewicza (i nie tylko) opowiadała Kasia:
„Najpierw pokazałam, jak nie pytać mieszkańców – na przykładzie działań przeprowadzonych przez Urząd. Pokazałam, jak powinniśmy pytać o potrzeby i motywacje mieszkańców, a także jak warto wprowadzać nowe idee i rozwiązania. W przypadku transportu i przestrzeni niezwykle ważny jest materiał informacyjny i odpowiedni dobór słów. Czy są „zakazane słowa”? Tak. Ale ponieważ są zakazane, to podam je tylko na warsztacie”.
Zaprosiliśmy na spotkanie śniadaniowe typu case-study z możliwością zadawania pytań dla osób zainteresowanych kwestiami partycypacji w planowaniu przestrzeni (ruchu).
Materiały, z którymi warto się zapoznać przed lub po sesji:
Historia woonerfa >>
Relacja z Tygodnia Mobilności 2014 >>