Jakość i znaczenie konsultacji społecznych – czyli jak uruchamiać procesy dialogu z mieszkańcami w otoczeniu nieprzygotowanym do partycypacji
Prowadzący:
Łukasz Broniszewski, Fundacja Stabilo >>
Oktawiusz Chrzanowski, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych >>
Termin: 2 dzień (29 maja, piątek), godz. 10:45-12:15
Miejsce: II piętro, strefa H
Formuła sesji: wymiana doświadczeń z elementami dyskusji panelowej
Obecnie w cieniu budżetów obywatelskich, konsultacje społeczne są centralnym narzędziem dialogu władzy z obywatelami w samorządzie. Od ich jakości w dużej mierze zależy skuteczność budowania zaufania i wiarygodności władz lokalnych. Jakie zatem w praktyce powinny konsultacjom przyświecać zasady, szczególnie w miejscach, w których partycypacja jest zjawiskiem nowym? Jakie znaczenie ma wola polityczna lokalnych polityków, a gdzie konieczna jest mocna ingerencja w działanie urzędu, przygotowującego się do działań konsultacyjnych?
Podczas sesji odwołaliśmy się do doświadczeń z miejscowości, w których dopiero tworzy się zasady dialogu. Byli z nami m.in. wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego, dyrektor gabinetu prezydenta Słupska oraz przedstawicielka Urzędu Miasta w Toruniu zajmująca się na co dzień konsultacjami społecznymi. Gorzów Wielkopolski i Słupsk to miasta, które rozpoczynają właśnie swoją przygodę z autentycznym dialogiem obywatelskim tworząc Miejskie Kodeksy Dialogu (regulamin konsultacji, procedura konsultacji dla urzędu oraz plan tematyczny konsultacji) w ramach systemowego projektu Konsultacje z zasadami.
Druga część sesji była przeznaczona na dyskusję i pytania od uczestników Forum.
Materiały, z którymi warto się zapoznać przed lub po sesji:
Kanon Lokalnych Konsultacji Społecznych: www.kanonkonsultacji.pl, praca zbiorowa.