Czy budżet partycypacyjny upodmiotawia? Przypadek Medellin w Kolumbii

Prowadzące:

Anna Bednarczyk i Inga Hajdarowicz, autorki filmu ‘La Comuna 9. Odzyskując miasto

Termin: 1 dzień (28 maja, czwartek), godz. 15:45-17:45

Miejsce: III piętro, strefa E

Formuła sesji: sesja dyskusyjna

 

Kiedy 10 lat temu rozpoczynała się w Polsce dyskusja o budżecie partycypacyjnym, niewiele osób wierzyło w możliwość wprowadzenia tak „radykalnego” narzędzia. Dzisiaj ten mechanizm działa zarówno w dużych miastach jak i małych miejscowościach. Wiele z nich staje przed decyzją, w którą stronę powinna rozwijać się ta metoda i jaką rolę może odgrywać w rządzeniu miastem. Po pierwszych edycjach budżety partycypacyjne przysporzyły sobie wielu zwolenników i przeciwników. Niektórzy widzą w nich szansę na poprawę jakości życia i zmianę relacji między miejskimi aktorami. Inni uważają, że demokracja uczestnicząca na tak niewielką skalę jest tylko zabiegiem marketingowym i nie przyczyni się do sprawiedliwości społecznej.

Uważamy, że na tym etapie powinnyśmy powrócić do pytania po co nam budżet partycypacyjny? Dlaczego zabiegamy o wprowadzanie tego narzędzia? O jakich jego efektach marzymy? Za jeden z jego podstawowych celów uznaje się sprawiedliwą redystrybucję zasobów finansowych. Jednak należy pamiętać, że w teorii budżet partycypacyjny miał służyć emancypacji, zwiększaniu udziału mieszkańców i mieszkanek we władzy, a za tym transformacji życia politycznego i społecznego. A jak jest w Polsce?

Wspólnie z osobami zaangażowanymi w budżety partycypacyjne w Polsce próbowaliśmy w czasie sesji odpowiedzieć na te pytania. Podstawą do rozmowy był przypadek budżetu w kolumbijskim Medellin. W naszej prezentacji skupiłyśmy się na jego roli w upodmiotowieniu grup tradycyjnie wykluczonych z debaty publicznej oraz przyglądałyśmy się narzędziom i mechanizmom, które mogły się do tego przyczynić.

 

Materiały, z którymi warto się zapoznać:

Strona filmu ‘La Comuna 9. Odzyskując miasto

Notatka z sesji autorstwa Macieja Pilaszka z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”

 

comuna

 

 

 

 

 

.

Powrót do programu Forum

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików Cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.