Wojciech Ufel
Uniwersytet SWPSsesja warsztatowo-szkoleniowa
Panele obywatelskie są w Polsce coraz bardziej popularne. Teoretycznie jest to rozwiązanie, które jest najbliższe demokratycznej deliberacji. Umożliwia racjonalną dyskusję „zwykłych” obywatelek i obywateli, która kończy się wypracowaniem konkretnego rozwiązania. Praktyka pokazuje, że panele obywatelskie mają jednak pewne wady – trudno w nie realnie włączyć mniejszości społeczne, często wiążą się z przewagą wiedzy ekspertek i aktywistów, a wypracowane rekomendacje mogą być mało konkretne. Dodatkowo, na tle innych rozwiązań, panele są drogie i trudne do wprowadzenia.
Zachęcamy więc do spojrzenia na cele i metody deliberacji bardziej pragmatycznie. Nie chodzi nam o dążenie do idealnej „demokratyzacji” sfery publicznej, ale po prostu o włączenie mieszkańców i mieszkanki miast w rozwiązywanie konkretnych problemów. W trakcie spotkania, podpowiemy rozwiązania przydatne do podejmowania decyzji o inwestycjach, zarządzania mieniem, rozwiązywania konfliktów lokalnych czy prowadzenia dyskusji wokół kontrowersyjnych decyzji władz lokalnych (np. adaptacja do zmian klimatycznych).
Zapraszamy na wykład i warsztat, który pokaże, jak doświadczenia deliberacyjne dostosować do uwarunkowań lokalnych. Pod uwagę weźmiemy posiadany budżet, czas, konkretne potrzeby oraz jakich uczestników i uczestniczki chcemy zaangażować w deliberację. Sesja opierać się będzie na omówieniu konkretnych problemów i przypadków. Wspólnie zastanowimy się jakie, inne niż panel obywatelski, narzędzia warto stosować. Co się sprawdzi w małym lub średniej wielkości mieście: sondaż deliberacyjny, konferencja konsensusu, komórka planująca, sąd obywatelski, społeczny przegląd inicjatyw czy wreszcie deliberacyjne elementy budżetów partycypacyjnych?