Grzegorz Gawrysiak
Urząd Marszałkowski Województwa PodlaskiegoMagdalena Chirko
Urząd Miasta Hajnówkawymiana doświadczeń
Podlaskie jako ostatnie z województw zaczęło prowadzić procesy rewitalizacji. Gminy widząc chęć swojego rozwoju, w tym dzięki współfinansowaniu działań ze środków unijnych na rewitalizację, w latach 2016-2019 intensywnie rozpoczęły proces przygotowania programów rewitalizacji.
Partycypacja społeczna jest wpisana w proces rewitalizacji jako fundament działań na każdym etapie tego procesu, a same zaś procesy oparte mają być na możliwie dojrzałych formach partycypacji, gwarantując jak najgłębsze uspołecznienie procesu. Zgodnie z ustawą o rewitalizacji – partycypacja społeczna obejmuje przygotowanie, prowadzenie i ocenę rewitalizacji w sposób zapewniający aktywny udział interesariuszy, w tym poprzez uczestnictwo w konsultacjach społecznych oraz w pracach Komitetu Rewitalizacji. Po kilku latach realizacji swoich procesów rewitalizacyjnych, mających mieć charakter partycypacyjny – nadszedł czas, aby pochylić się nad jego analizą – jak wygląda proces ‘uspołecznienia’ rewitalizacji – jak założenia (wizja partycypacji) wskazana we wnioskach o przyznanie dotacji na przygotowanie programów rewitalizacji ma się do form prowadzenia partycypacji na etapie przygotowania programów rewitalizacji oraz jaki jest obraz włączania mieszkańców i mieszkanek już na etapie wdrażania, monitorowania i oceny programów.
W trakcie sesji postaramy się przedstawić pierwsze obserwacje w zakresie realnego włączenia mieszkanek i mieszkańców w proces, jak również odpowiedzieć na pytanie – co jest przyczyną (o ile jest) braku włączania takich osób w proces wdrażania, monitorowania i oceny. Przedstawione zostaną również efekty, jakie zostały osiągnięte dzięki włączeniu mieszkańców i mieszkanek w procesy rewitalizacji w naszym regionie.
Sesja kierowana jest do wszystkich osób, w większym lub mniejszym stopniu zainteresowanych procesami rewitalizacji wykorzystujących formy partycypacji społecznej.