Szukasz praktyka?

Przeszukaj bazę

Jesteś praktykiem?

Dołącz do bazy

Masz już konto?

Zaloguj się
Praktycy Partycypacji

Planujesz działania partycypacyjne? Tu znajdziesz

osoby, które mogą Ci pomóc. Oto baza praktyków

partycypacji obywatelskiej.

BAZA PRAKTYKÓW PARTYCYPACJI

Skąd ten pomysł?
Kim są praktycy partycypacji?
Czym jest baza praktyków?
Jak dołączyć do bazy?
Jak edytować profil w bazie?

 

 

Skąd ten pomysł?

W maju 2014r. ponad 150 osób zajmujących się partycypacją obywatelską – zawodowo lub ze społecznikowskiego zamiłowania – spotkało się w Warszawie na pierwszym Forum Praktyków Partycypacji. Wśród dyskutowanych wtedy pomysłów na to, czego potrzebuje to środowisko, aby działać jeszcze skuteczniej, rozwijać się i sprawiać, by partycypacja kwitła, pojawiły się m.in. postulaty, by wymieniać się wiedzą i umiejętnościami także w formie bezpośredniej współpracy – odwiedzin, konsultacji, wolontariatu na rzecz innych miłośników partycypacji oraz by powstała baza kontaktów do osób zajmujących się partycypacją, aby takie współdziałanie ułatwiać. Właśnie na styku tych dwóch koncepcji narodził się pomysł stworzenia bazy praktyków partycypacji na portalu www.partycypacjaobywatelska.pl.

Szczególne słowa podziękowania za inspirację należą się w tym miejscu Przemkowi Dziewitkowi ze Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska, który jako pierwszy sformułował pomysł takiej wewnątrzśrodowiskowej wymiany kompetencji.


Kim są praktycy partycypacji?

Praktycy to osoby, które na co dzień zajmują się partycypacją: planują, organizują i prowadzą procesy konsultacji społecznych, moderują dyskusje i warsztaty partycypacyjne, pomagają mieszkańcom korzystać z inicjatywy lokalnej itp. Specjalizują się w partycypacji w planowaniu przestrzeni, realizacji budżetów partycypacyjnych, włączaniu mieszkańców w funkcjonowanie instytucji kultury i wielu innych obszarach tematycznych, w których głos obywateli może mieć wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnych. Można ich spotkać w urzędach, organizacjach pozarządowych albo w grupach nieformalnych. Bywa, że przy okazji także edukują innych, jak partycypację uprawiać albo badają ją jako akademicy – ale to faktyczne działania włączające mieszkańców w decyzje publiczne stanowią o ich statusie jako „praktyków”.


Czym jest baza praktyków?

Ta strona ma służyć łączeniu i poznawaniu się osób zaangażowanych w partycypację obywatelską – poprzez wyszukiwarkę można znaleźć osoby zajmujące się partycypacją w różnych obszarach tematycznych, które są gotowe podzielić się swoim doświadczeniem.

Każda z osób, które zapisują się do naszej bazy deklaruje możliwe formy wsparcia innych osób w prowadzonych przez nie działaniach partycypacyjnych. Możliwości jest wiele – od wymiany maili lub telefonów, aż po wizytę u osoby czy organizacji potrzebującej wsparcia od kogoś z większym doświadczeniem. W bazie można również znaleźć osoby, które swoje umiejętność partycypacyjne wykorzystują zawodowo i mogą podjąć się różnych zleceń z tego zakresu.

Pracując od kilku lat w środowisku osób rozwijających i praktykujących w Polsce działania partycypacyjne, wierzymy że łączy je poczucie misji związanej z uprawianiem partycypacji coraz mądrzej i skuteczniej oraz stwarzaniem coraz większych możliwości udziału obywateli we współdecydowaniu. Z tym poczuciem łączy się potrzeba uczenia się od siebie nawzajem, wspierania innych praktyków, pomagania sobie w podejmowaniu nowych inicjatyw. Dlatego przy dołączaniu do bazy stworzyliśmy możliwość deklaracji liczby bezpłatnych wizyt, które dany praktyk byłby gotowy zrealizować w danym roku w celu takiej środowiskowej wymiany – aby opowiedzieć gdzieś o swoich doświadczeniach czy pomóc wymyślić dobre działanie komuś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę na tym polu. Taki rodzaj partycypacyjnego wolontariatu. Prosimy, byście traktowali tę opcję z rozwagą i dobrą wiarą – to propozycja bazująca na wzajemnym szacunku i solidarności środowiska praktyków partycypacji.

Mamy nadzieję, że baza będzie szczególnie przydatna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z partycypacją lub potrzebują konkretnego wsparcia w sytuacji, gdy partycypacja „nagle” pojawia się na ich horyzoncie, np. w postaci konieczności przeprowadzenia jakiegoś procesu konsultacji. Ale liczymy też, że przyda się tym, którzy na partycypacji „zjedli już zęby”, ale wciąż chcą się uczyć od innych i dawać innym coś od siebie. Marzy nam się, że wymiana kontaktów poprzez bazę będzie służyła dalszemu budowania środowiska praktyków, zapoczątkowanego przez organizowane przez Stocznię Forum Praktyków Partycypacji.

 

Jak dołączyć do bazy?

Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, a Twój profil zostanie dopisany do bazy i będzie wyszukiwalny po kryteriach wskazanych w wyszukiwarce.


Oto dane, które należy umieścić na swoim profilu:

Imię i nazwisko*

Zdjęcie lub awatar*: załaduj ulubioną fotografię (może np. rozpozna Cię na niej ktoś, z kim spotkaliście się na jakimś wydarzeniu, a nie zdążyliście wymienić się wizytówkami) lub wybierz uniwersalną ikonkę

Nazwa instytucji: instytucja lub organizacja, z którą jesteś związany/a w swoich działaniach

Miasto*: miejsce, w którym działasz lub masz siedzibę – bo czasem najlepiej sięgać po pomoc kogoś, kto w mieszka w okolicy i zna lokalny kontekst

Województwo*

E-mail*: ten adres będzie podlinkowany do Twojego profilu jako podstawowy kanał bezpośredniej komunikacji z Tobą

Telefon: będzie wyświetlany na Twoim profilu tylko jeżeli wyrazisz takie życzenie i wybierzesz kontakt telefoniczny jako preferowaną formę wsparcia innych praktyków

Doświadczenie*: obszary, w których praktykujesz partycypację i na których najlepiej się znasz

Możliwość wsparcia*: jakiego rodzaju pomocą możesz służyć – wskaż wszystkie opcje, które wchodzą w grę; konkretny typ wsparcia w danej sytuacji ustalisz już indywidualnie z osobą, która się po nie zwróci

Napisz coś o sobie*: opisz szerzej swoje doświadczenie, typy działań, w które najchętniej się angażujesz, grupy, z którymi szczególnie lubisz współpracować lub tematy, które najbardziej Cię interesują jeśli chodzi o partycypację

UWAGA:


„Bezpłatne odwiedziny” oznaczają gotowość woluntarystycznego wsparcia innej osoby/organizacji w jej miejscu działania – szczegóły takiej wizyty ustalacie już między sobą; wypełniając formularz, oszacuj, ile mniej więcej takich wizyt możesz odbyć w ciągu roku. Składając deklarację co do możliwej liczby wyjazdów na bezpłatne wizyty u innych praktyków partycypacji, pamiętaj, że nie jest to wymóg świadczenia darmowej pracy, ale rodzaj deklaracji wolontariackiej na rzecz naszego wspólnego środowiska. Deklaracje na profilach w bazie są orientacyjne – możliwość odbycia wizyty ustalasz każdorazowo z osobą, która zwróci się do Ciebie z taką prośbą. Zawsze masz prawo odmówić, jeśli nie masz w danej chwili takiej możliwości. Ale pamiętaj, że taki rodzaj wkładu w budowę środowiska praktyków partycypacji jest czymś wyjątkowo potrzebnym – Twoja wizyta może pomóc komuś rozwinąć skrzydła, a może następnym razem to Ty będziesz chciał/a gościć u siebie kogoś, kto podzieli się cennymi doświadczeniami z zupełnie innej lokalizacji.


„Realizacja zlecenia” oznacza, że oferujesz również płatne usługi związane z procesami partycypacyjnymi, np. moderowanie spotkań konsultacyjnych i osoby poszukujące kogoś z Twoimi kompetencjami mogą Cię zatrudnić do współpracy. Baza praktyków nie jest jednak zwyczajną tablicą ogłoszeń – jeżeli zgłaszasz tu gotowość świadczenia płatnych zleceń, musisz też być gotowy służyć bezinteresownym wsparciem – nie można więc wybrać tej opcji jako jedynej deklarowanej formy wsparcia.


* Oznacza pola obowiązkowe – system nie pozwoli Ci utworzyć profilu, dopóki ich nie uzupełnisz.



Jak edytować profil w bazie?

Póki co profile osób, które zapisały się do bazy są edytowalne i usuwalne jedynie z poziomu administratorów strony (będziemy pracowali nad tym, by docelowo każdy mógł sam edytować swój profil). Jeżeli więc chcielibyście cokolwiek zmienić w swoim wpisie – np. aktualizować kontakt albo opis swojego doświadczenia – piszcie do nas na adres partycypacja@stocznia.org.pl. Pod tym adresem przyjmujemy też wszelkie uwagi i komentarze dotyczące bazy.


Miłego korzystania z bazy praktyków partycypacji – mamy nadzieję, że pomoże Wam we wszelkich obywatelskich działaniach!

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.