Transport i środowisko

Climate Assembly UK – panel obywatelski o klimacie w Wielkiej Brytanii

Rok realizacji: 2019 - 2020

W Wielkiej Brytanii odbywa się panel obywatelski poświęcony klimatowi. Zadaniem 110 mieszkańców Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii będzie wypracowanie rozwiązań służących osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 roku.

Esencja procesu

Organizatorzy Izba Gmin
Realizatorzy
  • Involve (odpowiedzialna za merytoryczną część procesu)
  • Sortition Foundation (rekrutacja panelistów)
  • mySociety (strona internetowa panelu)
Miejsce Birmingham (Wielka Brytania)
Cel wypracować rozwiązania służące osiągnięciu rządowego celu neutralności węglowej do 2050 roku
Narzędzie panel obywatelski (Climate Assembly UK)
Czas trwania listopad 2019 – marzec 2020 (w związku z epidemią koronawirusa wydłużony do maja 2020)

Opis procesu

Wybór panelistów

List z zaproszeniem do wzięcia udziału w panelu obywatelskim trafił do 30 tysięcy osób w całym kraju. 80% z nich trafiło pod losowo wybrane adresy w bazie adresów pocztowych Royal Mail, a pozostałe 20% – pod adresy w najbardziej zdegradowanych obszarach ujętych w tej bazie (żeby zwiększyć szanse na zgłoszenie się osób zamieszkujących te obszary). Do udziału w panelu zapraszano jedną osobę z każdego gospodarstwa domowego, do którego trafił list.

Uczestnikami panelu mogli zostać stali mieszkańcy Wielkiej Brytanii (żyjący na jej terenie co najmniej rok), w wieku co najmniej 16 lat.

Spośród mieszkańców, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie, losowo wybrano 110 panelistów. W losowaniu starano się odwzorować populację Wielkiej Brytanii, stosując kilka kryteriów: wiek, płeć, wykształcenie, etniczność, miejsce zamieszkania (lokalizacja oraz obszar miejski/wiejski) oraz postawy wobec zmian klimatu. Ostatnie z tych kryteriów odwoływało się do sondażu, w którym zapytano Brytyjczyków, jak bardzo, o ile w ogóle, czują się zaniepokojeni zmianami klimatu, czasami nazywanymi globalnym ociepleniem (Ipsos Mori Political Monitor, lipiec 2019). Skład panelu odzworowuje wyniki uzyskane w tym sondażu – spośród 110 panelistów 54 osób jest bardzo zaniepokojonych, 36 względnie zaniepokojonych, 16 niezbyt zaniepokojonych, 3 wcale zaniepokojonych, a 1 osoba nie wiedziała, co odpowiedzieć.

Spotkania panelu

Na panel będą się składać cztery weekendowe spotkania. Rozpoczną się pod koniec stycznia i potrwają do połowy marca 2020 roku.

Paneliści wysłuchają szerokiego grona ekspertów mówiących m.in. o transporcie i rolnictwie, by potem wziąć udział w dyskusji na temat tego, w jaki sposób Wielka Brytania może wywiązać się ze swoich zobowiązań dotyczących klimatu.

W pierwszy weekend uczestnicy panelu zostaną wprowadzeni w temat zmian klimatu. W drugi i trzeci weekend zaczną pracę w grupach – po to, by móc dogłębnie przedyskutować różne wątki związane z klimatem (zwłaszcza wykorzystanie zasobów, w tym ziemi i energii). W ostatni weekend paneliści ponownie spotkają się w pełnym składzie, by przedyskutować ostatni zestaw problemów.

*W związku z epidemią koronawirusa panel został najpierw wstrzymany (w marcu, po trzech spotkaniach), a następnie wznowiony w zmienionej formule (w kwietniu) – ostatnie spotkanie zostało podzielone na trzy spotkania on-line. Więcej: Brytyjski panel obywatelski o klimacie przechodzi do internetu.

W dyskusjach i podjęciu decyzji panelistom pomagać będą eksperci zatwierdzeni przez parlament, panel doradczypanel akademicki. Rolą ekspertów będzie m.in. zapewnienie, że panel koncentruje się na kluczowych kwestiach związanych z osiągnięciem neutralności węglowej do 2050 roku. Panel doradczy, złożony z kluczowych interesariuszy z wiedzą specjalistyczną w dziedzinie zmian klimatu, będzie wspierał ekspertów w dbaniu o to, by informacje przekazywane panelistom były wyważone, dokładne i kompleksowe. Z kolei panel akademicki, czyli grono naukowców pracujących nad zmianami klimatu, będzie przeglądał przygotowywane dla uczestników panelu materiały pisemne. Eksperci oraz członkowie panelu doradczego i akademickiego w miesiącach poprzedzających panel brali udział w przygotowaniach całego procesu i dopracowywaniu jego kształtu.

Spotkania panelu będą transmitowane on-line na stronie www.climateassembly.uk. Tam też umieszczane będą prezentacje pokazywane w czasie spotkań oraz materiały dla panelistów.

Efekty panelu

Wyniki pracy panelu, czyli rekomendacje panelistów, zostaną przedstawione sześciu komisjom Izby Gmin, które zainicjowały cały proces. Będą one podstawą do dalszej debaty w Izbie Gmin.

Koszty

Całościowy koszt panelu to 520 tysięcy funtów. Panel jest finansowany przez Izbę Gmin oraz dwie organizacje charytatywne: Esmée Fairbairn Foundation i European Climate Foundation. Izba Gmin wniosła 120 tysięcy, a obie fundacje po 200 tysięcy funtów. Żadna z fundacji nie ma jednak wpływu na planowanie i realizację panelu.

Źródła

Powiązane artykuły:


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony