Seminaria

XI seminarium: o partycypacji w obszarze usług publicznych

26 marca 2013 roku odbyło się XI seminarium Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej, poświęcone partycypacji w obszarze usług publicznych.

Seminarium rozpoczął Kuba Wygnański (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”), przedstawiając szerszy kontekst omawianego zjawiska. W trakcie swojej prezentacji przedstawił kierunek zmian modelu rządzenia, najważniejsze powody, dla których warto angażować obywateli w proces projektowania i recenzowania usług publicznych oraz problemy, jakie tego typu działania mogą zrodzić.

Następnie odbyła się dyskusja panelowa, w której wzięli udział: Jarosław Józefczyk (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni), Dorota Bregin (Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego) oraz Przemysław Sadura (IS UW, Fundacja Pole Dialogu). Zaproszeni goście rozmawiali na temat korzyści płynących z uspołeczniania usług publicznych, potencjalnych ryzyk i barier w organizowaniu tego typu procesów. Dzieli się także swoimi doświadczeniami z przeprowadzania procesów włączających odbiorców w projektowanie i recenzowanie usług publicznych z obszaru edukacji, kultury oraz usług socjalnych.

Na zakończenie spotkania odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy w dwóch równoległych grupach zastanawiali się nad konkretnymi zagadnieniami, które już dziś mogłyby być przedmiotem procesów partycypacyjnych (przy uwzględnieniu polskich realiów i ograniczeń formalno-prawnych) w obszarze usług kulturalnych oraz transportowych.

Seminaria Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej organizowane są przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w Działaniu”.

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony