Seminaria

VII seminarium: o wykorzystaniu nowych technologii w partycypacji

9 listopada 2011 roku odbyło się VII seminarium Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej poświęcone wykorzystaniu nowych technologii w partycypacji.

Wystąpienia podczas spotkania dotyczyły zarówno szeroko pojętych możliwości i ograniczeń wykorzystania nowych technologii w prowadzeniu dialogu ze społecznością (Kuba Wygnański, PBIS Stocznia), jak i kwestii związanych szczegółowo z potencjałem mediów społecznościowych (Tomoho Umeda, TOMO Group).

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wieloma konkretnymi przykładami stron internetowych i narzędzi technologicznych wykorzystywanych w procesach partycypacyjnych. Zaprezentowane zostały jedne z najbardziej rozbudowanych serwisów konsultacyjnych w Polsce: warszawska platforma konsultacyjna (Karolina Kowalczyk, UM st. Warszawy) oraz krakowski serwis Dialog Społeczny (Martyna Bieleń, UM Krakowa). Pracowniczki urzędów obu miast opowiedziały o funkcjonalnościach serwisów i ogólnych zasadach ich użytkowania.

Zachęcamy Państwa także do przyjrzenia się omawianym na seminarium przez zespół Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej oraz Kubę Wygnańskiego narzędziom i projektom zagranicznym:

  •  do wizualizacji budżetu

wheredoesmymoneygo.org
youchoose.yougov.com/redbridge
budgetsimulator.com

  • do mapowania przestrzeni

fixmystreet.com
seeclickfix.com
epart.it
naprawmyto.pl (polski odpowiednik wyżej wymienionych narzędzi)
monitorowanie prywatnie zarządzanych przestrzeni publicznych w Nowym Jorku
Mapa Porządku Gdańska (przykład polski)

  • do prowadzenia dialogu obywatelskiego i konsultacji

popvox.com
buckscc.gov.uk
narzędzie konsultacyjne Komisji Europejskiej
mamzdanie.org.pl (narzędzie polskie wzorowane na narzędziu konsultacyjnym Komisji Europejskiej)

  • wykorzystywane podczas wyborów oraz do monitorowania działań rządu

opensecrets.org
mamprawowiedziec.pl (przykład polski)
mojapolis.pl (przykład polski)
sejmometr.pl (przykład polski)

  • do crowdsourcingu

mindmixer.com
neighborland.com
peertopatent.org
whitehouse.gov/save-award
cdiac.ornl.gov
wyrażanie opinii o istniejących regulacjach prawnych

  • do recenzowania usług publicznych

fixmytransport.com
carehomemap.co.uk
openpublicservices.cabinetoffice.gov.uk
stockport-haveyoursay.citizenspace.com

W prezentacji Kuby Wygnańskiego znajduje się wiele printscreenów wyżej wymienionych stron; klikając na nie można się również przenieść na stronę internetową danego narzędzia.

Spojrzeć na tematykę seminarium z innej, bardziej technicznej perspektywy, pozwoliła zamykająca część wykładową prezentacja o zasadach tworzenia stron internetowych, przygotowana przez Bartosza Stodulskiego (Laboratorium ee).

Uzupełnieniem seminarium były warsztaty. W dwóch grupach roboczych zastanawialiśmy się, jakie narzędzia technologiczne można wykorzystywać w procesach partycypacyjnych (dotyczących tworzenia dokumentu strategicznego i planowania przestrzeni) oraz nad tym, jakie warunki muszą być spełnione, żeby użycie tych narzędzi było efektywne.

Wielką zaletą zarówno pracy w grupach, jak i dyskusji po kolejnych wystąpieniach podczas seminarium, była obecność zarówno wielu przedstawicieli sektora pozarządowego, jak i pracowników urzędów miast. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie i zachęcamy do zapoznania się z materiałami ze spotkania (prezentacjami wszystkich prelegentów oraz podsumowaniami warsztatów).

Pliki do pobrania


Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony