Wiadomości | 25 czerwca 2017 r.

Pora na kolejny panel obywatelski?

Panel obywatelski to nowy w polskich warunkach mechanizm partycypacji – jak do tej pory sięgał po niego (dwukrotnie) jedynie Gdańsk. Ale na horyzoncie pojawiła się szansa na wykorzystanie panelu w kolejnym mieście – taką chęć wyrazili publicznie przedstawiciele Urzędu Miasta Lublin.

Lublin , który na początku czerwca tego roku gościł pierwszą pozawarszawską edycję Forum Praktyków Partycypacji, już od dłuższego czasu stara się budować systemowe podstawy dla rozwoju partycypacji. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest zapowiedź Urzędu Miasta, że rozważane jest tam włączenie do repertuaru działań partycypacyjnych mechanizmu panelu obywatelskiego, dotąd stosowanego w Polsce jedynie w Gdańsku.
Panel obywatelski to narzędzie partycypacji, w ramach którego decyzje i rekomendacje co do co do zagadnienia stanowiącego przedmiot panelu są wypracowywana w toku pogłębionej dyskusji przez reprezentatywną grupę mieszkańców, wybieraną w drodze losowania. Gdańszczanie w ramach panelu debatowali dotąd nad tym, jak lepiej przygotować swoje miasto na ulewne opady deszczu w ramach adaptacji do zmian klimatu oraz jak poprawić jakość powietrza w Gdańsku. Prezydent Gdańska zobowiązał się do wdrożenia rekomendacji z obu procesów w kształcie wypracowanym przez panelistów. Przygotowywany jest już tez trzeci panel,który będzie dotyczyć pomysłów na wspierania aktywności obywatelskiej gdańszczan. Więcej informacji na temat gdańskich doświadczeń z panelem obywatelskim można znaleźć na stronie http://www.gdansk.pl/panel-obywatelski.

W Lublinie przygotowania do panelu znajdują się na razie na etapie poszukiwania tematów, w odniesieniu do których panel mógłby okazać się przydatnym narzędziem. Do końca września Urząd Miasta czeka na propozycje spraw, które miałyby być rozwiązane w taki sposób. Metodologia przeprowadzenia panelu w Lublinie ma powstać w Biurze Partycypacji Społecznej do końca 2017 roku.

Informacja o plikach cookies

Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii. Kontynuując jej przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich wykorzystywanie zgodnie z Twoimi ustawieniami przeglądarki.

Powrót do góry strony