Konsultacje z POWEREM, czyli jak gminy powinny planować przestrzeń z mieszkańcami
Prowadzenie:
Łukasz Broniszewski, Fundacja Stabilo
Maria Perchuć-Żółtowska, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
Goście:
Łukasz Pancewicz, A2P2 architecture & planning
Anna Rembowicz-Dziekciowska, Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy
Krzysztof Ślebioda, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju
Marianna Zakrzewska, Urząd Gminy Płużnica
Miejsce:
piętro -1, sala B
Termin:
2. dzień Forum (6 czerwca, wtorek), godz. 10.45-12.15
Formuła:
sesja dyskusyjna z elementami wymiany doświadczeń
Opis:
Od 2016 roku w ramach europejskiego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER 2.19) w polskich gminach na szeroką skalę testowane jest partycypacyjne podejście do tworzenia dokumentów planistycznych – miejscowych planów zagospodarowania i studiów. Ideą tego przedsięwzięcia jest aktywne angażowanie mieszkańców na jak najwcześniejszym etapie ich powstawania. Jak takie podejście sprawdza się w praktyce i jaką ma przyszłość?
Podczas sesji, wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych pracującymi z gminami z całej Polski oraz urzędnikami, którzy testują u siebie w gminach takie podejście, porozmawiamy o tym, jakie korzyści i bariery wiążą się z szerokim angażowaniem mieszkańców na etapie tworzenia założeń do dokumentów planistycznych oraz jakiego wsparcia gminy potrzebują w tym zakresie.
Temat jest istotny i aktualny, ponieważ planowane są kolejne tego typu projekty, nadzorowane przez Ministerstwo Rozwoju, zakładające szeroką partycypację mieszkańców w procedurach planistycznych, a które będą oparte na obecnych doświadczeniach z realizacji PO WER 2.19.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – zarówno tych, którzy w takie podejście z całym przekonaniem wierzą, jak i tych, którzy chcieliby się z podzielić swoimi wątpliwościami.